Το Επαγγελματικό Λύκειο Ηράκλειας ιδρύθηκε το 1997. Οι πρώτοι τομείς που λειτούργησαν στο σχολείο ήταν η Οικονομία-Διοίκηση (Ειδικότητα Υπαλλήλων Οικονομικών Υπηρεσιών) και η Πληροφορική (Ειδικότητα Υποστήριξης Συστημάτων-Εφαρμογών και Δικτύων Η/Υ) ακολουθούμενες δύο χρόνια αργότερα από τον τομέα της Υγείας-Πρόνοιας (Ειδικότητα Βοηθών Νοσηλευτών).

Σήμερα είναι Διευθυντής του σχολείου ο κ. Λεοντιάδης Δημήτριος ΠΕ82 Μηχανολόγων.

Οι Τομείς στη που λειτουργούν τη σχολική χρονιά 2021-2022  στο ΕΠΑ.Λ. ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ Ν.ΣΕΡΡΩΝ είναι :

-Τομέας Πληροφορικής

-Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας

-Τομέας Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας.

Από την αρχή της λειτουργίας του ΕΠΑ.Λ. ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ το σχολείο μας συμμετέχει σε πολλά προγράμματα Αγωγής Υγείας, Αγωγής Σταδιοδρομίας και προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Πέρυσι συμμετείχε σε πρόγραμμα εικονικής επιχείρησης σε σύμπραξη με τρία σχολεία με θέμα "Artistic
Goodies" διεκδικώντας το πρώτο βραβείο. Φέτος διεκδικεί και πάλι βραβείο με θέμα προγράμματος “Life-Care”.

Έχει ενταχθεί στο Δίκτυο σχολείων για τη Νανόχηνα που περιλαμβάνει τρεις βασικούς άξονες:

1. Βιοποικιλότητα, 2. Πουλιά, 3. Νανόχηνα και Λίμνη Κερκίνη. Χρόνια τώρα συμμετέχει και είναι εξεταστικό - οργανωτικό κέντρο του διεθνούς μαθηματικού διαγωνισμού «Καγκουρό» που είναι ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διασκεδαστικός διαγωνισμός στον κόσμο, με συμμετοχή 6,5 εκατομμυρίων μαθητών από 70 χώρες.

Το σχολείο από τον Σεπτέμβριο του 2017 έχει αξιολογηθεί με τη χρυσή ετικέτα πιστοποίησης e-Safety, παρέχοντας έτσι ένα ασφαλές περιβάλλον και ασφαλή πρόσβαση στις ψηφιακές τεχνολογίες ως μέρος της διδασκαλίας και της μαθησιακής εμπειρίας των μαθητών. Κατέχει Τράπεζα Αιμοδοσίας αίματος προσφέροντας "ΖΩΗ" στους ανθρώπους που το έχουν πραγματικά ανάγκη. Τέλος, το NOESIS σε συνεργασία με το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος συνεργάστηκαν έτσι ώστε στο ΕΠΑ.Λ. ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ Ν.ΣΕΡΡΩΝ να υπάρξει δωρεάν σίτιση των μαθητών κατά το σχολικό έτος 2014-2015 στα πλαίσια τους προγράμματος "Υγιεινή Διατροφή".