Καθηγητές από το ΕΠΑ.Λ. Ηράκλειας Σερρών στη Βαλένθια της Ισπανίας στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+

ΡΟΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ :13-19/12-2022

IMG 20211217 133631

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA1 με κωδικό 2020-1-EL01-KA102-078295 κατά το χρονικό διάστημα από 13/12/2021 έως 19/12/2021 πραγματοποιήθηκε η πρώτη ροή κινητικότητας του προγράμματος αποτελούμενη από οκτώ (8) καθηγητές του Τομέα Πληροφορικής καθώς και του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας του ΕΠΑ.Λ . Ηράκλειας Σερρών, οι οποίοι ταξίδεψαν στη Βαλένθια της Ισπανίας στα πλαίσια της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης προσωπικού.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι οχτώ (8) καθηγητές επιμορφώθηκαν διεξοδικά πάνω σε αντικείμενα της ειδικότητάς τους, μιας και το θέμα του προγράμματος ήταν «Το Ψηφιακό γραφείο: Η Πληροφορική στην υπηρεσία της Διοίκησης και της Οικονομίας».

Επισκέφτηκαν Ευρωπαϊκούς Οργανισμούς της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης προσωπικού και είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν σε ένα ευρωπαϊκό περιβάλλον ότι ο ψηφιακός εγγραμματισμός θεωρείται επιθυμητό προσόν για τους εργαζόμενους όλων των Οργανισμών. Συνεπώς, είναι απαραίτητος και για τους εκπαιδευτικούς και εκπαιδευόμενους όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης για την ανάληψη και εκτέλεση μιας εργασίας, με αποτέλεσμα την καλύτερη οργάνωση και απόδοση του εργασιακού περιβάλλοντος.

Οι καθηγητές εμπλούτισαν τις γνώσεις τους και έκαναν κτήμα τους νέες, χρήσιμες δεξιότητες σχετικά με την Ψηφιακή Οργάνωση Γραφείου. Επίσης, έγιναν παρατηρητές των καινοτόμων τάσεων και των νέων τεχνολογικών επιτευγμάτων του τομέα τους. Ταυτόχρονα, συμμετείχαν σε δραστηριότητες πολιτισμικής φύσης που περιλάμβαναν ξενάγηση και επισκέψεις σε μουσεία της Βαλένθιας όπως το Παλάτι, η αγορά του μεταξιού, η Πόλη των Τεχνών και των Επιστημών κ.ά., συμβάλλοντας στην ενίσχυση της ευρωπαϊκής τους ταυτότητας.

Ακολουθεί η δεύτερη ροή κινητικότητας τον Φεβρουάριο του 2022, αποτελούμενη από 18 μαθητές και 2 καθηγητές για την ολοκλήρωση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS + Δράση ΚΑ1.

IMG 20211214 124835

IMG 20211216 110635

IMG 20211213 225508

2η ΡΟΗ ΜΑΘΗΤΩΝ:

Μαθητές από το ΕΠΑ.Λ. Ηράκλειας Σερρών στη Βαλένθια της Ισπανίας με το πρόγραμμα ERASMUS + για το

Ψηφιακό γραφείο: Η Πληροφορική στην υπηρεσία  της Διοίκησης και της Οικονομίας

Την πρώτη ροή κινητικότητας των καθηγητών ακολούθησε η δεύτερη των μαθητών, αποτελούμενη από δεκαοχτώ (18 ) μαθητές και δυο ( 2 ) συνοδούς καθηγητές τοu Τομέα Πληροφορικής καθώς και του Τομέα  Διοίκησης και Οικονομίας του  ΕΠΑ.Λ . Ηράκλειας Σερρών, οι οποίοι ταξίδεψαν στη Βαλένθια της Ισπανίας. Το χρονικό διάστημα ήταν δεκαέξι (16) ημέρες, από 11/02/2022 έως 26/02/2022, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 με κωδικό 2020-1-EL01-KA102-078295.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές επιμορφώθηκαν διεξοδικά πάνω σε αντικείμενα των Τομέων τους, μιας και το θέμα του προγράμματος ήταν  το  Ψηφιακό γραφείο: Η Πληροφορική στην υπηρεσία  της Διοίκησης και της Οικονομίας.

Παρακολούθησαν επιμορφωτικά μαθήματα σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο που κάλυπτε τις ανάγκες μιας τέτοιας επιμόρφωσης, εμπλουτίζοντας έτσι τις γνώσεις τους πάνω στον ψηφιακό εγγραμματισμό,  παρατηρώντας για ακόμη μια φορά την χρησιμότητά του στο εργασιακό περιβάλλον. Ενημερώθηκαν επίσης,  για τις νέες τεχνολογικές τάσεις του τομέα τους, και όλα αυτά πραγματώθηκαν σε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό περιβάλλον.

Τη Δράση έκανε ακόμη πιο ξεχωριστή, η συνάντηση των μαθητών και των συνοδών με τον Επίτιμο Πρόξενο της Βαλένθιας, Θεόφιλο Μ. Μαργέλλο. Μετά από πρόσκληση του ίδιου, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των συνοδών καθηγητών στο προξενείο της Βαλένθιας και ακολούθησε εκδήλωση στο ξενοδοχείο  όπου διέμεναν οι μαθητές.  Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιελάμβανε τις ενότητες “Η ζωή στη Βαλένθια”, “Η Ακαδημαϊκή Ζωή στο Εξωτερικό”, “Η Σημασία της Γνώσης και της Εκπαίδευσης στη Ζωή μας”, “ΙΤ Προοπτικές στο Εξωτερικό” και φυσικά συζήτηση.

Οι μαθητές, προκειμένου να γνωρίσουν ολόπλευρα την κουλτούρα του ισπανικού λαού, έλαβαν μέρος σε διάφορες πολιτισμικές δραστηριότητες, επισκέφτηκαν γνωστά μουσεία της Βαλένθιας,  μεταξύ των οποίων το  μουσείο του Δημαρχείου, την Πόλη των Τεχνών και των Επιστημών,  το Παλάτι, το μουσείο Μοντέρνας Τέχνης, το μουσείο Καλών Τεχνών,  τον Καθεδρικό Ναό, την Εκκλησία του Αγίου Νικολάου, το Ανταλλακτήριο Μεταξιού, τον Βοτανικό κήπο, τον ζωολογικό κήπο κ.ά.

Γεύτηκαν, επιπλέον, την ισπανική κουζίνα, με πρωταγωνιστή το παραδοσιακό πιάτο των ισπανών, την “paella”, καθώς επίσης είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πιάτα της ιταλικής, μεξικάνικης, κινέζικης, αμερικάνικης  κουζίνας κ.ά.

Η συμμετοχή των μαθητών στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ έχει αναρίθμητα οφέλη στην προσωπική, πνευματική και κοινωνική τους ανάπτυξη. Κυρίως, ενισχύεται η ευρωπαϊκή τους ταυτότητα και το αίσθημα ότι ανήκουν σε ένα ευρύτερο σύνολο εκτός τοπικών και εθνικών ορίων. Επίσης, βελτιώνονται οι γλωσσικές και επικοινωνιακές τους ικανότητες και ενισχύεται η διαπολιτισμική τους αντίληψη. Η προσωπικότητά τους αναπτύσσεται πολυδιάστατα, καθώς γίνονται παρατηρητές της καθημερινότητας ενός άλλου λαού που φέρει τα δικά του ήθη και έθιμα, μιλάει τη δική του διάλεκτο και συνυπάρχει σε έναν τόπο με διαφορετική πολιτισμική κληρονομιά.  Εν κατακλείδι, οι μαθητές που εκτίθενται σε ένα τέτοιο ευρωπαϊκό περιβάλλον, δέχονται ερεθίσματα ικανά να επηρεάσουν τη μετέπειτα επαγγελματική τους πορεία, τη στάση ζωής τους, αλλά κυρίως τις αντιλήψεις τους για την έννοια της ενότητας και της αλληλοσυνύπαρξης που προάγει η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Επόμενα βήματα: Έχει ήδη ξεκινήσει η διάχυση του προγράμματος και απομένει η τελική εκδήλωση περίπου στα τέλη Ιουνίου.

Συντονιστής του προγράμματος Erasmus+: Κλώνης Απόστολος ΠΕ86 (συνοδός καθηγητής)

Συντάκτης του άρθρου: Πέτρου Γεωργία ΠΕ80 (συνοδός καθηγήτρια)

IMG 20220223 193214

IMG 20220224 164349