Δράσεις σχολείου 2022-2023

Συμμετοχή του ΕΠΑΛ Ηράκλειας στη δράση «ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ REPLAY»

Το ΕΠΑΛ Ηράκλειας συμμετείχε στη δράση «Eπιχείρηση REPLAY»  σε συνεργασία με  τον  ΦΟΔΣΑ Κεντρικής  Μακεδονίας και το τμήμα Κοινωνικής Προστασίας Παιδείας  και Πολιτισμού του Δήμου Ηράκλειας. Η συγκεκριμένη δράση έχει στόχο   την προβολή της έννοιας   της   επαναχρησιμοποίησης,   συμβάλλοντας   ουσιαστικά   στην   προστασία του περιβάλλοντος, στην αλληλεγγύη και την προσφορά. Οι μαθητές με μεγάλη χαρά προσέφεραν βιβλία και παιχνίδια τους που δόθηκαν στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, σε παιδιά που τα θέλουν, αλλά δεν μπορούν να τα αποκτήσουν, παραδίδοντας συγχρόνως «μαθήματα» περιβαλλοντικής ευαισθησίας και κοινωνικής αλληλεγγύης.

Το «Χαμόγελο του Παιδιού» στο ΕΠΑΛ Ηράκλειας

Στο πλαίσιο της πρόληψης των κινδύνων που απειλούν τους νέους, την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε διαδραστική παρέμβαση σχετικά με την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και την Κακοποίηση - Παραμέληση Παιδιού από τον Σωζόπουλο Χρήστο, Ψυχολόγο του οργανισμού Χαμόγελο του Παιδιού.

Η παρέμβαση μέσα από την παρουσίαση-αφήγηση κοινωνικών ιστοριών, αποσκοπούσε στην ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων ώστε οι μαθητές να αναγνωρίζουν τα φαινόμενα όταν προκύπτουν, να τα κατανοούν, να διαχειρίζονται τα συναισθήματα τους, να αναπτύσσουν επιθυμητές συμπεριφορές- ασπίδες απέναντι στους κινδύνους και να γνωρίζουν που να απευθύνονται για αναζήτηση υποστήριξης και βοήθειας.

Στην παρέμβαση συμμετείχαν 100 συνολικά μαθητές της Α΄ και Γ΄ Λυκείου. Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου επέλεξαν το θέμα της Ασφάλειας στο Διαδίκτυο, ενώ οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου το θέμα της Κακοποίησης και Παραμέλησης Παιδιού. Οι μαθητές αποκόμισαν σημαντικά οφέλη από τη συμμετοχή τους και εξέφρασαν την επιθυμία τους για συνέχιση τέτοιων δράσεων στο χώρο του σχολείου.

Ευχαριστούμε το Χαμόγελο του Παιδιού και τον ψυχολόγο  Σωζόπουλο Χρήστο για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας και τη συνεργασία τους.

IMG 20230127 130113

ΑΙΜΜΟΔΟΣΙΑ

Είναι πλέον θεσμός!

Είναι πλέον θεσμός η διοργάνωση εθελοντικής αιμοδοσίας στο ΕΠΑΛ Ηράκλειας καθώς, με εξαίρεση τα δυο χρόνια της πανδημίας, πραγματοποιείται πλέον κάθε χρόνο από το 2016. Οι αυξημένες ανάγκες σε αίμα από τη μια πλευρά και η συγκινητική ανταπόκριση εκπαιδευτικών, μαθητών και συμπολιτών μας σε αυτή την προσφορά ζωής οδήγησαν στην διοργάνωσή της δύο φορές το χρόνο, μία στην αρχή του σχολικού έτους και μια κοντά στη λήξη του. Φέτος την υλοποίηση της στήριξαν εκτός από τον Σύλλογο Γονέων & Kηδεμόνων των Δημοτικών Σχολείων Ηράκλειας, ο αθλητικός όμιλος “kerkini lake run” και οι “Wake up festival”.

IMG 20221114 103126

ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικού του ΕΠΑΛ Ηράκλειας πραγματοποίησαν δράση με τον συμβολικό τίτλο - μήνυμα ¨Τα φετινά Χριστούγεννα κάνε δώρο την ελπίδα¨. Στο πλαίσιό της συγκέντρωσαν τρόφιμα, είδη πρώτης ανάγκης και ρουχισμό και αφού τα συσκεύασαν τα παρέδωσαν σε εκπρόσωπο του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ηράκλειας. Όλα τα παραπάνω είδη διατέθηκαν για να υποστηριχθούν οι ανάγκες οικονομικά ευάλωτων συμπολιτών μας.

Οι μαθητές και ο Σύλλογος των εκπαιδευτικών του ΕΠΑΛ Ηράκλειας αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν όλους όσοι ανταποκρίθηκαν και συνέδραμαν την προσπάθειά τους να επιδείξουν αλληλεγγύη και να προσφέρουν ελπίδα σε όσους την έχουν ανάγκη.

Δράσεις σχολείου 2023-2024